Závislost součinitele tření na teplotě styčných ploch

NOVINKA NA ČESKÉM TRHU!

 

Brzdová soustava je bezesporu nejdůležitější součástí automobilu. U sportovních automobilů hrají brzdy klíčovou roli v rychlosti vozu na trati. Ostatně “vybrzdění” soupeře je asi nejstarší způsob předjetí ve sportovních kláních.

 

Brzdová soustava automobilu je stroj přeměňující mechanickou práci na teplo. Různé brzdové systémy osazené různými třecími komponenty zvládají tento proces výrazně rozdílně. Právě úloha třecích kompoentnů je primární a může výrazně zlepšit stávající brzdovou soustavu bez dalších změn. Zkušenost navíc říká, že kvalitnější třecí komponenty nejenže výrazně přispívají k bezpečnosti a rychlosti vozu, ale jejich životnost bývá rovněž výrazně delší, než u třecích komponentů méně kvalitních, což je dáno vyšší hranicí trvalých teplotních defektů.

 

Sportovní brzdové destičky E.T.F. RM-400 Sport poskytují brzdový součinitel 0,4 již od 70 °C.
V rozmezí pracovních teplot 190–430 °C je k dispozici minimální zaručený součinitel tření
min. 0,50. Od teploty 450 °C brzdný koeficient plynule klesá tak, aby brzdné vlastnosti byly
pro řidiče čitelné a nemohlo dojít k nečekané rychlé změně brzdných vlastností (při 630 °C 
činí brzdný součinitel ještě min. 0,40).

 

Výhodou třecích segmentů ETF je jejich schopnost rozložení tepla z povrchu do vitřní
struktury destičky. Oproti většině sportovních destiček při stejném zatížení vykazují nižší teplotu povrchu o cca 10 % (povrchová teplota 380 °C u ETF versus 420 °C u EBC Red Stuff a Ferodo DS 2500) a tím snižují riziko cementitových otisků do povrchu kotouče.

Složení: termosety pryskyřice se speciálními uhlíkovými materiály AF RM-400/RM-450.

Koeficient tření: velmi vysoký (med. 0,5).

Třecí stabilita: jednotná v celém širokém rozsahu teplot.

Odolnost proti opotřebení: vysoká.

Mechanická odolnost: velmi vysoká.

Agresivita vůči kotoučům: střední

Určení: motoristický sport vyžadující vysoké brzdné schopnosti od nízkých teplot (závody automobilů do vrchu, rallycross, amatérské rally). Lze použít i pro běžný provoz. Homologace: ECE R90; UNI EN ISO 9001:2008 (TÜV); C-IT.AT88.B16224

Pro extrémní použití slouží brzdové destičky E.T.F. AF RM-600 s brzdovým koeficientem až 0,65  v teplotním rozsahu 230–580 °C a brzdové destičky  E.T.F. AF RM-800 se součinitelem tření až 0,72 v rozsahu teplot 260–660 °C. Tyto brzdové segmenty jsou určeny výhradně pro závodní použití.

Závodní brzdové destičky E.T.F. Racing jsou vyvíjeny i například prostřednictvím účastníků seriálu Adria Cupu v závodech automobilů na okruzích.

KDE KOUPIT